Ledning & styrelse

Styrelse

Tobias Krantz

Ordförande – Tobias Krantz
Chef för utbildning, forskning och innovation Svenskt Näringsliv
tobias.krantz@svensktnaringsliv.se

Jonas-Wallin

Vice Ordförande – Jonas Wallin
Ordförande Svenska Elektrikerförbundet SEF
jonas.wallin@sef.se

Catharina Elmsäter Svärd
Vd Sverige Byggindustrier
cathis@sverigesbyggindustrier.se

therese-g

Therese Guovelin
Förste vice ordförande LO
Therese.Guovelin@lo.se

Johan-Olsson_liten

Johan Olsson
Utbildningspolitisk expert Svenskt Näringsliv
johan.olsson@svensktnaringsliv.se

Leena Kyhlros
Förhandlingsombudsman IF Metall
leena.kyhlros@ifmetall.se

Jonas Ivman
Ombudsman LO
jonas.ivman@lo.se

Inga-Kari-Fryklund

Inga-Kari Fryklund
Förbundsdirektör Vårdföretagarna
inga-kari.fryklund@almega.se

Ann-Georgsson

Ann Georgsson
Ombudsman Kommunal
ann.georgsson@kommunal.se

Ari Kirvesniemi, Transportföretagen.
Ari.Kirvesniemi@transportforetagen.se

Adjungerande

Linda Wiklund
Omvärldsanalytiker  Myndigheten för yrkeshögskolan
linda.wiklund@myh.se

Thomas Rotter
Enhetschef för enheten Skola och Arbetsliv, Skolverket
Thomas.rotter@skolverket.se

Jacob Johansson
Kansliråd, Gymnasie- och vuxenutbildningsenheten, Utbildningsdepartementet
jacob.johansson@regeringskansliet.se

VD

Pontus Slättman
vd WorldSkills Sweden
pontus.slattman@worldskills.se

Share This: